poniedziałek, 30 grudnia 2013

Sławięcice (Kędzierzyn - Koźle) - pozotałości kompleksu szpitalnego

W okresie II W.Ś., okolice dzisiejszego Kędzierzyna - Koźla usiane były licznymi obozami pracy, związanymi z budową zakładów produkcji benzyny syntetycznej. W okolicach jednego z nich, obozu "Arbeitslager Blechhammer" w Sławęcicach, znajdują się pozostałości kompleksu szpitalnego.

niedziela, 8 grudnia 2013

Stary Grodków (Alt Grottkau) - lotnisko

Pozostałości lotniska w Starym Grodkowie to nie tylko szkoła lotnicza i miejsce stacjonowania Luftwaffe. Ziemia ta jest równie opisywa jako "Starogrodkowski Katyń"*

niedziela, 24 listopada 2013

niedziela, 17 listopada 2013

Zamek w Olsztynie

Decyzja zapadła... w niedziele jedziemy na wypad do Olsztyna i wracamy na obiad. Rodzina z przerażeniem puka się w czoło, że jak niby mamy "obrócić" ze Śląska na Mazury i jeszcze na obiad zdążyć. No cóż... szkopuł w tym, że wybieramy się do Olsztyna obok Częstochowy. ;-)



sobota, 2 listopada 2013

czwartek, 17 października 2013

środa, 9 października 2013

poniedziałek, 30 września 2013

Cmentarz jeniecki w Łambinowicach

Odwiedzamy miejsce pochówku  jeńców wojennych z czasów wojny prusko-francuskiej w XIX w., poprzez  I W.Ś., kończąc na pojmanych żołnierzach koalicji antyhitlerowskiej z okresu II W.Ś.
Ilość grobów liczy się tutaj w tysiące...
"...Do lepszej, niebieskiej ojczyzny podążają. List św. Pawła Apostoła do Hebrajczyków, rozdział 11, werset 16..." - głosi inskrypcja na jednym z pomników.

poniedziałek, 23 września 2013

niedziela, 1 września 2013

Szybka wizyta "w Jeleniu" ... bez latarki :-(

Tym razem wpadamy z szybką wizytą w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Naszym celem jest "krótszy brat bliźniak" schronu kolejowego z Konewki.


środa, 21 sierpnia 2013

"Blücher" w Ustce - czyli wakacje nad morzem

Przebywając na urlopie w jednym z polskich nadmorskich kurortów spotykamy miłą dziewczynę rozdającą ulotki i zachęcającą do odwiedzenia bunkrów "Baterii Blüchera". Oczywiście korzystamy z nadarzającej się okazji do poznania jak się później okaże niezwykłej historii Ustki.



poniedziałek, 12 sierpnia 2013

niedziela, 4 sierpnia 2013

piątek, 26 lipca 2013

czwartek, 25 lipca 2013

niedziela, 30 czerwca 2013

W poszukiwaniu Ty45

Foto podróż w poszukiwaniu zabytkowego parowozu Ty45, którego nikt nie chce. Okolice Kędzierzyna, kiedyś osada kolejarzy...

czwartek, 13 czerwca 2013

(s)Trachy na lachy... czyli opuszczony pociąg do piekła.


Tym razem staramy się namierzyć porzucone, tajemnicze wagony na hałdzie w okolicach wsi Trachy. Okoliczna ludność snuje opowieści o tajemniczym pociągu, który tędy jeździł aż do samego piekła...

poniedziałek, 27 maja 2013

Sławięcice, odsłona I

Sławięcice - kiedyś odrębne miasto, dziś dzielnica Kędzierzyna-Koźla. Miejsce to ma bogatą historię, dlatego przedstawimy je w kilku odsłonach. Dziś Waszym oczom ukażemy pozostałość po wielkim pałacu rodu Hohenlohe...


niedziela, 19 maja 2013

Spływ Kłodnicą


Pogoda za oknem przecudna, szkoda zdrowia na grilla, piwo już nie wchodzi... także najwyższy czas na odrobinę ruchu... najlepiej na łonie natury.
Hmmm, a może tak dla odmiany gdzieś kajakiem się wybrać? :-)




piątek, 10 maja 2013

Śladami Kanału Kłodnickiego cz.2

Postanowiliśmy kontynuować nasz szlak śladami Kanału Kłodnickiego. Tym razem spenetrowaliśmy odcinek pomiędzy pozostałościami śluzy numer 4 a 6 i dalej do miejsca obecnego połączenia z Kanałem Gliwickim.


środa, 1 maja 2013

Opuszczona cegielnia

Jak "tradycja" nakazuje, 1 maj postanowiliśmy spędzić w kolektywie i w "pochodzie"... udając się do jakiegoś zakładu pracy...

czwartek, 25 kwietnia 2013

"Galeria wisielców"

Czasami wytarczy spojrzeć w niepozorną studzienkę pod nogami, żeby naszym oczom ukazała się... jak to ktoś określił... "Galeria wisielców"



wtorek, 23 kwietnia 2013

Pyskowice - niedokończony węzeł kolejowy III rzeszy

Ilekroć podróżowałem drogą 40 z Kędzierzyna do Gliwic, za każdym razem intrygowały mnie niedokończone przyczółki wiaduktów kolejowych na obrzeżach Pyskowic. Przyszedł więc czas zweryfikować "atrakcyjność" tego miejsca. :-)

wtorek, 16 kwietnia 2013

Pałac w Kazimierzu

"- Jak się nazywa miasto nad Wisłą? Dla ułatwienia dodajemy, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną.
- Ale jakie miasto?
- To ja się Pana pytam, jakie miasto.
- To ja nie wiem.
Głos z widowni: – Panie Kazimierzu, ma Pan klucz od kabiny?
- Bardzo Państwa proszę, nie podpowiadać. Bardzo proszę.
- Kluczbork.
- Odpowiedź prawidłowa: Kazimierz
- Roman"
Dziś będzie jednak o zupełnie innym ...mało znanym Kazimierzu... ;-)